O Nerdhub

Nerdhub – skąd, jak i dlaczego?

Najpierw odrobinę wiedzy słownikowej:

nerd – pochodzące z języka angielskiego negatywne określenie osoby nieprzystosowanej do życia w grupie młodzieżowej. Nie utrzymują stosunków towarzyskich i nie dbają o formę fizyczną. Są obiektem przemocy szkolnej, gdyż nie potrafią odpowiednio reagować na zaczepki. Jego bardziej uspołecznioną wersją jest geek. Słowo nie ma ścisłego polskiego odpowiednika. W dosłownym tłumaczeniu znaczy „spec”, jednakże po angielsku jest to rozumiane negatywnie, podczas gdy w języku polskim brzmi jednoznacznie pozytywnie.

Właśnie. Zatrzymajmy się tu na moment. Różnica w znaczeniu słowa nerd w języku angielskim i polskiej mowie potocznej sprowadza się do nacechowania oraz kwestii społecznych. Amerykanin raczej nie powie o sobie “I’m nerd” nawet jeśli robi mu się cieplej na myśl o teorii strun, a jego najlepszym przyjacielem jest notebook Alienware, kupiony nie tylko dla technikaliów, ale też dlatego, że Sheldon ma taki sam. Szybciej usłyszymy “I’m geek”. W Polsce oba słowa mają w zasadzie to samo znaczenie i nie ma wielkiego rozróżnienia na nerdów i geeków. Oba terminy oznaczają to samo.

 

sheldon-cooper-red-alienware-laptop

Sheldon, gdyby mieszkał w Polsce, mówiłby o sobie geek i nerd używając zamiennie tych dwóch słów

 

Większość moich znajomych, z którymi przez lata współtworzyłem konwenty fantastyczne szczerze i z przekonaniem powie o sobie, że są nerdami. Ja też jestem nerdem. Nerdami są też całe masy konwentowiczów i konwentowiczek na imprezach takich jak Pyrkon, Falkon, Copernicon, Dni Fantastyki czy Old Town. I najważniejsze: nie wstydzą się tego, a dla wielu to swoisty powód do dumy.

Czy nerdhub jest tylko dla hardcore’owych nerdów? Nie. Uważam, że w każdym z nas jest odrobinę nerda. Jeden pasjonuje się grami, drugi filmami, jeszcze inny kocha erpegi. Nerdhub skupiać się będzie, przynajmniej na samym początku, na tej części nerdystycznej kultury, która mnie kręci szczególnie: komputerach, smartfonach, tabletach, grach, konwentach, larpach, erpegach oraz grach planszowych. Być może pewnego dnia okaże się, że zajmę się też filmem, bo w sumie dlaczego nie?

 

Kto pisze i dlaczego?

 

Krzysztof Scorpio BogackiKrzysztof “Scorpio” Bogacki – czyli ja. Założyciel Nerdhub.pl. Nerd. Geek. Poza tym facet, który robił konwenty – poznański Pyrkon oraz toruński Copernicon, pisywał recenzje różnych elektronicznych zabawek (głównie laptopów), przez całe lata siedział w branży związanej z elektroniką. Od wielu lat mistrz gry w licznych systemach erpegowych (tak, wkrótce stuknie mi 20 lat stażu erpegowego). Miłośnik Warhammera 40 000, historii, gier komputerowych, dobrych książek, solidnych steków i długich dysput o wszystkim.

Dlaczego piszę i dlaczego założyłem Nerdhub? A dlaczego nie? Sporą część swojej wiedzy chcę podać tu na tacy, podzielić się spostrzeżeniami, czasem pomóc np. w wyborze smartfona czy laptopa. Bez ściemy, bez schlebiania produktom za siano. Nie ukrywam, że nerdhub.pl nie jest całkiem non-profit. Tak, kiedyś pewnie pojawią się tu także reklamy. Ale jeśli jakiś tekst będzie sponsorowany, to dostanie stosowny opis.

 

Kontakt

metroui_mail

Scorpio@nerdhub.pl

 

phone     505 – 433 – 940