Facebook Horizon – Ready Player One w świecie rzeczywistym?

Facebook Horizon to wszechświat sanboxowej rzeczywistości wirtualnej, w którym możesz budować własne środowiska i gry, grać i kontaktować się ze znajomymi lub po prostu odkrywać krajobrazy tworzone przez użytkowników.

Uruchomiony na początku 2020 r. w zamkniętej wersji beta, Facebook Horizon pozwoli użytkownikom projektować własne różnorodne awatary i przeskakiwać między wirtualnymi lokalizacjami za pośrednictwem portali zwanych Telepods, oglądać filmy i konsumować inne media z przyjaciółmi oraz grać razem w gry wieloosobowe, takie jak Wing Strikers. Obejmie także przewodników ludzkich, zwanych Horizon Locals (błagam, niech w polskiej wersji przetłumaczą ich jako tubylców), którzy mogą udzielać użytkownikom pomocy i dbać o bezpieczeństwo w świecie VR, aby trolle nie mogły się wyszaleć.

W ramach premiery planowanej na 25 października Facebook zamknie swoje dotychczasowe społecznościowe doświadczenia VR czyli VR Spaces i Oculus Rooms, pozostawiając trochę czasu do uruchomienia Horizon.

Na pierwszy rzut oka Horizon wydaje się zmodernizowanym Second Life, takimi nowocześniejszymi, pierwszoosobowymi Simami, spełnieniem zamierzeń AltspaceVR i konkurentem dla PSVR PlayStation. W 2016 roku Facebook przekazywał każdemu nowemu pracownikowi Oculus kopię powieści Ready Player One. Wygląda na to, że podziałało i w należącej do Facebooka firmie stojącej za popularyzacją VR nie próżnowano. Od tego czasu programiści Oculusa najwidoczniej byli zajęci budowaniem nowego środowiska VR.

Moje skojarzenia z Facebook Horizon idą nie tylko w stronę Second Life i futurystycznego Ready Player One. Ten system może mieć w sobie także coś z tego, co widzieliśmy w pierwszym sezonie Black Mirror – bo nietrudno wyobrazić sobie ludzi wydających fortunę na skórki dla awatara… Tak, moja wiara w ludzkość nie jest szczególnie silna. Ale to akurat temat na zupełnie inną okazję.

Default image
Scorpio
Założyciel Nerdhub.pl. Nerd. Geek. Wieloletni organizator Pyrkonu oraz Coperniconu, pisywał recenzje różnych elektronicznych zabawek (głównie laptopów). Dziennikarz magazynów CHIP oraz IT Reseller. Od wielu lat mistrz gry w licznych systemach erpegowych (tak, wkrótce stuknie mu 20 lat stażu erpegowego). Miłośnik Warhammera 40 000, historii, podróży, gier komputerowych, dobrych książek i długich dysput o wszystkim.
Leave a Reply