Fuchsia – nowy system operacyjny od Google?

Wygląda na to, że Google ma apetyt większy niż tylko dominacja na rynku systemów mobilnych. Powstaje bowiem Google Fuchsia.

Internetowy gigant posiada większość na rynku smartfonów, ale to najwidoczniej za mało. Firma z Moutain View pracuje bowiem nad nowym systemem, który ma znaleźć się zarówno w telefonach, jak i tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych, łącząc zalety Androida oraz Chrome OS.

Fuchsia (z ang. fuksja – no… kwiatek taki) to nowy system operacyjny nad którym pracuje Google. Co ciekawe, jego podstawą nie ma być, jak w przypadku Androida, Linux. Google pracuje bowiem nad własnym kernelem o nazwie Magenta.

Oznaczać to będzie prawdopodobny brak wstecznej kompatybilności. Google zapowiada też, że system ma być skierowany do urządzeń o wydajnych CPU i znacznej pojemności pamięci RAM.

Wiadomo też, że projekt Fuchsia wykorzystuje licencje MIT, Apache 2.0 i BSD 3.0.

Interfejs użytkownika, o nazwie Armadillo, jest już rozwijany od jakiegoś czasu i co ciekawe można go zainstalować za pomocą Android APK. Nie polecam jednak tego robić, gdyż na chwilę obecną jest on pozbawiony właściwie jakiejkolwiek funkcjonalności.

Jak przyznaje jeden z programistów tworzących Google Fuchsia „nie jest to projekt na 20%”. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Tymczasem nieco screenów z nowego systemu Google’a.

UI systemu wyraźnie inspirowane jest obecnym od pewnego czasu w systemie Android stylem Material Design. Sprawia to, że wygląd jest prosty, jednocześnie bardzo czytelny. O ile pasuje mi to do systemów mobilnych, o tyle na ekranie komputera ten UI może prezentować się nieszczególnie.

Logo projektu Google Fuchsia to zarówno nawiązanie do koloru „botanicznego patrona” systemu, jak i różnych rozmiarów urządzeń pracujących pod kontrolą nowego OS.

Nie mamy informacji kiedy system będzie ukończony i zawita na gotowych urządzeniach, ale musimy myśleć o tym raczej w perspektywie lat niż miesięcy.

Jeśli interesuje was więcej szczegółów na temat nowego systemu Google’a to polecam artykuł na portalu Ars Technica poświęcony właśnie Google Fuchsia.

 

 

 

Źródło zdjęć i danych: Ars Technica