Nowości HP Pavilion Gaming na Gamescomie 2019

Gamescom to nie tylko gry. To także sprzęt dla graczy, oferowany przez największych i tych nieco mniejszych producentów, starających się o zdobycie nieco większej części gamingowego tortu. Jednym z nich, w mojej opinii radzącym sobie coraz lepiej, jest HP.

Tu skupię się na nowościach z linii Pavilion Gaming. Tak, jest to „ta tańsza”, obok flagowej serii Omen, linia w gamingowym portfolio amerykańskiego producenta. Robię tak ponieważ szczególnie interesująca wydaje się tu jedna konstrukcja i chcę poświęcić jej nieco więcej uwagi. O wszystkich nowościach HP z Gamescomu 2019 możecie przeczytać tutaj.

Wielu użytkowników w Polsce dysponuje dość ograniczonym budżetem. Podchodząc do tego „europejsko”, chętnie wydajemy na gamingowe laptopu nie więcej niż 1000 euro, czyli, w zależności jak bardzo rządzący poirytują światową finansjerę wpływając na kurs złotówki, nieco ponad 4000 zł. I to właśnie w tym segmencie operują laptopy z linii Pavilion Gaming.

Nowy Pavilion Gaming 15 to pierwszy laptop dla graczy z procesorem AMD oferowany przez HP. Notebooka wyposażono w procesory APU AMD Ryzen 5 3550H lub AMD Ryzen 7 3750H wraz ze zintegrowanymi układami graficznymi Radeon Vega 8 oraz Vega 10. Układy te to bezpośrednia konkurencja dla Core i5-8300H i Core i5-9300H. Jeśli zaś chodzi o grafikę, do wyboru mamy karty GeForce GTX 1650 i GeForce GTX 1660 Ti Max-Q. Jak na ten segment cenowy jest więc to całkiem niezła konfiguracja.

Producent chwali ekran Full HD z niewielkimi. Gracze bardziej docenią jednak możliwość wyboru konfiguracji z panelem 144 Hz lub 60 Hz. Dziwi trochę podana przez niektóre media informacja o maksymalnym obsadzeniu pamięci wynoszącym ledwie 16 GB. Bardziej prawdopodobnym jest, że Pavilion Gaming 15 będzie miał dwa gniazda pamięci obsługując do 16 GB na gniazdo. Domyślnym nośnikiem danych ma być SSD PCIe x4 Gen.3 NVMe. Nic nie wiadomo na temat obsługi nośników SATA 2,5″. Moim zdaniem jeśli zabraknie tychże, na rzecz np. dodatkowego portu M.2 to tylko lepiej.

Odświeżony HP Pavilion Gaming ma raczej standardowe wyposażenie w porty zewnętrzne: 1x USB 3.1 typu C Gen.1, 1x USB 3.1 typu A Gen.1, 1x USB 2.0, 1 x HDMI 2.0, 1 x Ethernet RJ-45, czytnik kart pamięci SD, gniazdo audio jack 3,5 mm oraz port zasilający. Bateria w laptopie ma pojemność 52,5 Wh.

Producent informuje także, że w nowej wersji Pavilion Gaming 15 zastosował wyraźnie usprawniony system chłodzenia (podwójny wentylator, szeroki tylny otwór wentylacyjny i powiększone wloty powietrza), zapewnia jeszcze lepszą wydajność i stabilność podczas dłuższego użytkowania.

Laptop Pavilion Gaming 15 z Windows 10 będzie dostępny w regionie EMEA pod koniec października w cenie od 3299 PLN