PGG Jam All Play – czyli zaangażowany społecznie game jam

Podejrzewam, że skoro czytasz ten tekst i trafiłeś lub trafiłaś na NerdHub.pl, to zapewne grywasz w gry. Może nie spędzasz przy komputerze wielu godzin dziennie na rozrywce, ale pewnie bez problemu wymienisz kilka znanych tytułów z ostatnich kilku lat. A teraz pomyśl, że jesteś np. osobą niewidomą. I co? I nic. W sensie, że właśnie tyle gier jest w Twoim zasięgu. Nie myślimy o tym na co dzień, a to temat dość ważny. Dlatego też koncepcję PGG Jam All Play uważam za bardzo wartościową.

No dobrze, zatem czym jest PGG Jam All Play?

To game jam będący inicjatywą PGG, a więc Poznańskiej Gildii Graczy, stowarzyszenia pasjonatów, którzy z niemałym zapałem i jeszcze większą pomysłowością animują społeczność graczy w stolicy Wielkopolski. Czym jest game jam? To wydarzenie podczas którego zespoły programistów, grafików, designerów i dźwiękowców tworzą gry. Na czas. Zwykle w 24 lub 48 godzin. Czasem twórca jest jeden i sam musi ogarniać wszystkie aspekty powstawania gry. Ten game jam jest jednak nieco inny niż w wszystkie inne rozgrywane w Polsce do tej pory. Jego motyw przewodni to tworzenie gier, które są opracowane pod kątem użytkowania ich przez graczy niepełnosprawnych.

Jak wyglądają takie gry? Cóż, czasem wcale nie wyglądają, a jedynie brzmią. Ponieważ istnieją (dzięki temu game jamowi właśnie) tytuły operujące wyłącznie dźwiękiem. Niektóre z tych gier obsługiwane są np. wyłącznie przy użyciu specjalnego kontrolera. Ba, na samym game jamie powstał nawet jeden kontroler (w tym przypadku w komplecie z grą przypominającą Arkanoida).

Nie ma się co oszukiwać, że na game jamie powstaną superhity. To, co tu zobaczymy to głównie proste gry, ale ich koncepcja często ma szansę żyć dalej i przynosić radość z grania kolejnym graczom, dla których gamepad, myszka, klawiatura, a nawet sam obraz na ekranie, mogą być po prostu nieosiągalne w obsłudze.

Jak udał się PGG Jam All Play? Moim zdaniem całkiem nieźle. Mała video-zajawka poniżej, a pełna recenzja jutro.

 

Default image
Scorpio
Założyciel Nerdhub.pl. Nerd. Geek. Wieloletni organizator Pyrkonu oraz Coperniconu, pisywał recenzje różnych elektronicznych zabawek (głównie laptopów). Dziennikarz magazynów CHIP oraz IT Reseller. Od wielu lat mistrz gry w licznych systemach erpegowych (tak, wkrótce stuknie mu 20 lat stażu erpegowego). Miłośnik Warhammera 40 000, historii, podróży, gier komputerowych, dobrych książek i długich dysput o wszystkim.
Leave a Reply