Komputer do Battlefield 1 – wybór procesora do BF1

Świetny FPS studia Dice właściwie zdominował sobie ostatni kwartał 2016 roku jeśli chodzi o sieciowe strzelaniny. Trudno się dziwić, bo gra jest naprawdę świetna. Niestety, jej wymagania są niemałe i odrobinę podstępne. W tym artykule tłumaczę jak wybrać procesor do Battlefield 1.

Zacznę od tego, że ogólne wprowadzenie do tematyki wymagań BF1 znajdziecie w osobnym artykule. Tłumaczę tam m.in. pewne zawiłości związane chociażby z charakterystycznymi ikonami po prawej stronie w Battlefield 1.

 

Kliknij by przejść do artykułu o ogólnych wymaganiach Battlefield 1

 

Tu jednakże skupiam się na samych procesorach, jakie warto posiadać w komputerze jeśli chcemy pograć w najnowszą strzelankę od Dice. Oczywiście procesor to tylko jeden z komponentów potrzebnych do uzyskania odpowiedniej wydajności. Nawet jeśli macie w komputerze potężnego Core i7, to bez odpowiedniej grafiki i tak nie ma co gry nawet uruchamiać.

 

goleniow randki

Kliknij by przejść do artykułu o grafikach do Battlefield 1

Procesor do Battlefield 1

Teoretycznie wybór jest dość prosty. Patrzymy w wymagania podane przez producenta i… nieco głupiejemy. W wymaganiach minimalnych znajdziemy tam współczesną jednostkę Core i5-6600K oraz leciwego AMD FX-6350. Omawiam to nieco szerzej w artykule o ogólnych wymaganiach.

W praktyce sprawa wygląda następująco. Core i7 starszych generacji (3 lub 4, a nawet mocniejsze jednostki generacji 2) lub Core i5/Core i7 aktualnej generacji szóstej lub nadchodzącej – siódmej. Nie ma co bawić się w Core i3 czy procesory AMD. W tym drugim przypadku nie wiemy jeszcze co przyniesie nowa architektura (kodowa nazwa Zen).

Jednostki Intela – procesor do Battlefield 1

Co mogę polecić? Jeżeli dysponujesz w swoim pececie procesorami takimi jak wymienione tutaj, to możesz śmiało zostawić swój CPU w spokoju:

Intel Core i7-2700K, Intel Core i7-3770K, Intel Core i7-3770, Intel Core i7-4770, Intel Core i7 4770K, Intel Core i7-4771, Intel Core i7-4790, Intel Core i7-4790K, Intel Core i5-2500K, Intel Core i5-3570K, Intel Core i5-4670, Intel Core i5-4670K, Intel Core i5-4690, Intel Core i5-4690K

Oczywiście jeśli dysponujesz procesorem z serii Core i5 lub Core i7 generacji szóstej, to możesz spać spokojnie: Skylake jest wystarczająco wydajny by zaspokoić wymagania Battlefield 1.

Niemniej jednak, w przypadku procesorów generacji 2 i 3 i tak warto rozważyć upgrade z powodów czysto… ekonomicznych. Wciąż możesz uzyskać niezłe kwoty za mocniejsze jednostki z tej serii. W efekcie, do zakupu modeli z aktualnej, szóstej serii, nie trzeba dokładać fortuny. Co zyskujemy? Przede wszystkim kulturę pracy, bo nowsze procesory mają mniejsze zapotrzebowanie na energię i wymagają mniej uwagi jeśli chodzi o chłodzenie.

Jednostki AMD – procesor do Battlefield 1

Jeżeli posiadasz w komputerze któryś w procesorów AMD FX to spójrz na jego nazwę. Jeżeli jest to któryś z wymienionych poniżej, to możesz odłożyć upgrade, aczkolwiek i tak polecam go dokonać w najbliższym czasie.

AMD FX-8350, AMD FX-8370, AMD FX-9370, AMD FX-9590 – te procesory pozwolą na wciąż płynną rozgrywkę w BF1, oczywiście zakładając, że w komplecie macie solidną kartę graficzną.

Dice wymienia także wspomnianego już AMD FX-6350, ale jego wydajność jest raczej „na styk” dopasowana do wymagań Battlefield 1. Oczywiście mówimy tu o standardowych ustawieniach procesorów. Kiedy bowiem sięgniemy po overclocking, możemy uzyskać nieco lepsze osiągi, oczywiście kosztem zużycia prądu. Wówczas zarówno procesory AMD, jak i jednostki Intela stają się bardziej efektywne.

 

Battlefield 1 wyraźnie „lubi” wysokie częstotliwości. Stąd w polecanych procesorach do BF1 znalazły się jednostki z serii AMD FX. Ogólnie jednak, póki nie wiemy jaką wydajnością rzeczywistą będzie dysponował procesor AMD Ryzen, warto albo się wstrzymać do jego premiery, albo wybrać jednostkę Intela. Ogólnie: procesor do Battlefield 1 to wybór dość łatwy, bo wiele jednostek zapewnia odpowiednią wydajność. Znacznie trudniej jest w przypadku kart graficznych.