Komputer do Battlefield 1 – wybieramy PC do BF1

Battlefield 1 jest grą, która niewątpliwie rozdaje karty na rynku tytułów FPS od chwili swojej premiery. Jednakże w wielu przypadkach poczciwy, domowy pecet, lub tym bardziej notebook, może być niewystarczający do uruchomienia hitu od Dice. Czy wymagania Battlefield 1 są wysokie? To dość zasobożerna gra, i niejeden gracz musi nieco upgrade’ować swój komputer, by móc w nią zagrać. Powiem jak to zrobić.

Zanim ruszymy w bój wirtualnej wersji I Wojny Światowej, warto sprawdzić jakie są wymagania BF1. Zacznijmy od tego, co producent i wydawca podają jako minimum do gry.

 

Wymagania Battlefield 1: minimalne, czyli co trzeba mieć by BF1 w ogóle raczył ruszyć

Procesor: Intel Core i5 6600K 3.5 GHz/AMD FX-6350 3.9 GHz – nic dziwnego, że znajdujemy tu Core i5, chociaż śmiało można było podać model starszej generacji. Niewiele starszej. Intel z generacji na generację od pewnego czasu dość nieznacznie podnosi wydajność swoich procesorów. Więc jeśli masz w komputerze któryś z mocniejszych procesorów i5 generacji 4 (Haswell) to nie martw się – nie musisz zmieniać całej platformy sprzętowej.

 

Nawet w ustawieniach niskich gra wygląda przyzwoicie

 

Nieco dziwniejsze jest, że bardzo wydajnemu Core i5 6600K w wymaganiach minimalnych towarzyszy AMD FX-6350. Dlaczego to dziwne? Otóż dlatego iż procesor ten ma już swoje lata, do tego nigdy nie był jednostką nawet bliską topowej. Jego wydajność można porównywać raczej z procesorami Core i3 niż ze znacznie szybszymi Core i5. I nie mówię tu o obecnej generacji szóstej, a leciwej już, a będącej równolatkiem FX-6350 generacji trzeciej.

(…) jeśli masz w komputerze któryś z mocniejszych procesorów i5 generacji 4 (Haswell) lub 3 (Ivy Bridge) to nie martw się – nie musisz zmieniać całej platformy sprzętowej

W skrócie: jeżeli twój pecet ma w środku Core i5 z ostatnich kilku lat, nie masz się co martwić: CPU da radę.

Intel Core i5-6600K to procesor, który jest świetnym wyborem do Battlefield 1

Pamięć RAM: 8 GB RAM – Sensowne wymaganie na dzisiejsze czasy. Mniejsze wartości właściwie zniknęły już z wymagań współczesnych gier AAA.

Grafika: karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7850 lub lepsza – Kluczowy element komputera do gier. Tu też widzimy układy, których świeżość jest już dość wczorajsza. Oznaczałoby to, że właściwie nie trzeba szczególnej rakiety by pograć w hit studia Dice… tyle, że to nie do końca prawda, ale o tym za chwilę. Na kartach powyżej wymienionych w BF1 owszem, da się zagrać. Ale może to nie być taka rozgrywka jakiej się spodziewacie. BF1 ma bowiem dość ciekawy podział między wymaganiami do trybu kampanii (a więc singla) oraz właściwego pnia tej gry, czyli multi.

 

Pojemność dyskowa: 50 GB HDD – no niestety, BF1 jest grą po prostu olbrzymią i zajmuje bardzo dużo miejsca. Czas się pogodzić z tym, że nasz nowy, 250 GB SSD właśnie zmalał za sprawą instalacji jednej gry o jedną piątą.

System: Windows 7/8.1/10 64-bit – w skrócie: <suchar>naprawdę nie działa na Linuksie?</suchar> A tak serio, to z 32 bitowym systemem nie ma co podchodzić. I już. Poza tym wszystkie popularne edycje Windows nie starsze niż Windows 7 dadzą radę. Chociaż oczywiście wybór starszych z nich ograniczy nas jeśli chodzi o korzystanie z nowszych bibliotek DirectX.

Podsumowując: pograsz, oczywiście na minimum, nawet na maszynie kilkuletniej. Jeżeli była w chwili zakupu wydajnym komputerem do gier.

 

Konfiguracja rekomendowana, czyli jakie są rzeczywiste wymagania Battlefield 1?

Procesor: Intel Core i7 4790 3.6 GHz – a tu zaskoczenie, bo podany CPU nie należy do najświeższej generacji, chociaż niewątpliwie to jednostka bardzo wydajna. Na tyle wydajna, że właściwie można go uznać równym aktualnie sprzedawanym. Nie ma, w przeciwieństwie do Core i5 6600K z wymagań minimalnych, odblokowanego mnożnika, więc entuzjaści overclockingu raczej nie mają w nim sprzymierzeńca. Niemniej to wydajny CPU. Na jego miejscu można podać także procesory Core i7 generacji 6 (przypomninam, że te generacji 5 nie zagościły właściwie wcale w komputerach stacjonarnych) oraz 3. Tak, staruteńkie już CPU Ivy Bridge wciąż mają kopyto. Wniosek? Jak masz takiego proca, nie zmieniaj, a przynajmniej nie z powodu Battlefield 1. Jest wiele innych powodów, dla których warto. BF1 nie jest koniecznie jednym z nich.

Różnica między ustawieniami minimum i maksimum są oczywiście widoczne, ale gra na niskich też daje sporo funu

Pamięć RAM: 16 GB RAM – stara maksyma mówi, że RAMu nigdy za dużo. Masz 16 GB w komputerze? Super. Możesz mieć i 32, czy 64. Windows znajdzie sobie dla niego zastosowanie 😉

Tak, staruteńkie już CPU Ivy Bridge wciąż mają kopyto. Wniosek? Jak masz takiego proca, nie zmieniaj, a przynajmniej nie z powodu Battlefield 1. Jest wiele innych powodów, dla których warto. BF1 nie jest jednym z nich.

Grafika: karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060/4 GB Radeon RX 480 lub lepsza – Tu wymaganie wzrosło niczym ciśnienie krwi pasażerów gdy w samolocie ktoś pokrzyczy nieco po arabsku. Przeskok z kilkuletnich kart półki średniej/wysokiej na konstrukcje współczesne, za które na chwilę obecną należy wyłożyć ponad 1000 zł to całkiem sporo. A taki właśnie dystans dzieli wymagania minimalne od rekomendowanych. Czy nie jest to lekkie naciąganie klientów? Nie. I zaraz opowiem Wam dlaczego.

Pojemność dyskowa: 50 GB HDD – tu bez zmian, więc co będę pisał…

System: Windows 10 64-bit – Owszem. Chcesz widzieć efekty nowego DirectX 12? Ok, to sięgnij po Windows 10. Serio. Nie boli. Używam tego systemu od roku i osobiście polubiłem go na tyle, że do 7 już nie wrócę.

 

Gdzie tkwi haczyk dotyczący wymagań sprzętowych?

Moim zdaniem wymagania Battlefield 1 powinny być dzielone nie tyle na „minimalne” i „rekomendowane” a na „offline” i „online”. Dlaczego? Wynika to z konkretnych zachowań gry jeśli chodzi o rozgrywkę sieciową. Osoby zaznajomione z serią Battlefield z pewnością wiedzą o czym mówię. Przynajmniej jeśli nieobca jest im część czwarta, konkretnie po ostatniej dużej aktualizacji (z 2015 roku).

Chodzi tu o to, iż o ile wymagania do płynnej rozgrywki w BF1 nie są w rzeczywistości kolosalne, o tyle do gry sieciowej są o wiele wyższe. Wynika to bowiem z liczby koniecznych do rozgrywki klatek na sekundę.

Pomimo lansowanego ostatnio przez potężne machiny marketingowe producentów sprzętu komputerowego poglądu, jakoby płynna animacja rozpoczynała się od 60 klatek na sekundę, tak nie jest. Czy przez całe lata żyliśmy w błędnym przeświadczeniu, że „płynnie” oznacza 30-32 fps? Na szczęście wielkie koncerny przyszły nam, ciemnemu, gamingowemu ludowi, z pomocą i oświeciły nas mówiąc iż płynność to 60 fps. A teraz serio. Płynność animacji to sprawa bardziej skomplikowana niż tylko klatki. Dochodzi do tego odświeżanie ekranu. Najlepiej jest gdy odświeżanie ekranu i liczba wyświetlanych FPSów są ze sobą zgodne, lub jak najbliższe tej zgodności. Do tego, w przypadku Battlefield 1 mamy do czynienia z kolejnym współczynnikiem: częstotliwością odświeżania serwera.

Obecnie chyba wszystkie oficjalne serwery BF1 mają tę częstotliwość ustawioną na 60 Hz. Z fizyki zapewne pamiętacie, że oznacza to 60 zmian na sekundę. Konsekwencją tego, jest de facto wymaganie przez serwer, dla pełnej płynności gry, osiąganie 60 lub więcej klatek na sekundę. Dzięki temu liczba klatek i częstotliwość odświeżania stanu gry (a więc lotu pocisków, ruchu postaci, pojazdów czy eksplozji) jest zgodna.

Czy, poza wymuszeniem zakupu droższego sprzętu, coś zyskujemy my, gracze? Tak. Jeżeli uda nam się spełnić owe wymagania Battlefield 1 nie uraczy nas takimi smaczkami jak znane z niektórych FPSów sytuacje gdy chowamy się za ścianą, a mimo to zostajemy trafieni, bo w „świecie gry” nasz ruch jeszcze nie zdążył się odświeżyć. Znacie to z pewnością.

By łatwiej informować graczy o ewentualnych kłopotach z działaniem gry, Dice wprowadziło, już we wspomnianym update’cie do Battlefield 4, system ikon, sygnalizujący wszelkie niesprawności w działaniu. Wyjaśniam go poniżej.

 

Jaki komputer do BF1 wybrać? Jaki zbudować? Jakie podzespoły?

Jak się okazuje, by swobodnie grać po sieci w BF1 potrzebujemy dość wydajnej maszyny. Dość powiedzieć, że mój Y700-15, wyposażony w GTX 960M do takiej rozgrywki się nie nadaje. No, może przesadzam. Ustawiając wszystko na minimum, ale zostając przy natywnej rozdzielczości 1920 x 1080, gra jest grywalna, chociaż wspomnianych 60 FPSów nie robi. Jest blisko na tyle, że da się grać. Mówię oczywiście o trybie sieciowym. W singlu (a kampanie BF1 bardzo polecam) mogę zaszaleć i ustawić nawet efekty i detale na poziomach średnio-wysokich.

Ale my tu gadu gadu o laptopie, a miało być o stacjonarce. Co potrzebujemy by swobodnie grać w BF1? Najpierw założenia.

* Chcemy płynnej animacji w grze sieciowej

* Mamy monitor Full HD i w takiej rozdzielczości chcemy grać

* Oczekujemy przynajmniej średnich ustawień graficznych

 

Wybranie odpowiedniego laptopa do gry w Battlefield 1 tylko z pozoru jest łatwiejsze. Powiem tylko, że poniżej GTX 960M nie ma co schodzić.

 

Jakie podzespoły muszę mieć, by grać w Battlefield 1?

To sprawa dość zawiła, szczególnie ze względu na pewną różnicę postrzegania rzeczywistej płynności animacji. Dlatego kwestię doboru podzespołów rozbijam tu na kilka osobnych artykułów. Omówienie faktycznej wydajności jaką zapewniają procesory oraz karty graficzne w Battlefield 1 wymaga bowiem dość obszernego omówienia. W konfiguracji sprzętowej jest właściwie jeden pewnik.

Ile potrzeba RAM do Battlefield 1?

Prawdę powiedziawszy to jeden, jedyny punkt, w którym łatwo podać odpowiedź: 8 GB RAM wystarczy. Oczywiście 16 GB nie zaszkodzi, ale połowa tego jest wartością w pełni wystarczającą. Gra połknie nam bowiem nieco ponad 6 GB. A coś jeszcze musi zostać na system operacyjny i różne drobne programy, które działają w tle.

Czy szybkość wybieranej pamięci ma wpływ? To teoria. Praktyka jest taka, że zakup drogich, overclockerskich modułów w większości przypadków to po prostu nieopłacalna sprawa. Szybkie moduły RAM DDR4 o częstotliwości efektywnej ponad 2400 MHz zwykle kosztują sporo, i zamiast kupować takowe, to lepiej dołożyć nieco monet i kupić po prostu kolejny moduł RAM o bardziej standardowych parametrach pracy.

Jaki procesor wybrać do Battlefield 1?

Kliknij by przejść do artykułu o procesorach do Battlefield 1

Wymagania Battlefield 1 dotyczące procesora z grubsza opisałem powyżej. Jeśli jednak chcecie nieco dokładniej zgłębić temat, to tutaj macie dodatkowy artykuł poświęcony temu właśnie zagadnieniu.

Jaką kartę graficzną wybrać do Battlefield 1?

Kliknij by przejść do artykułu o grafikach do Battlefield 1

Karta graficzna bierze na siebie olbrzymią część obliczeń związanych ze współczesnymi grami i nie inaczej jest w przypadku Battlefield 1. Jak wybrać kartę graficzną do nowego shootera Dice? Wymagania Battlefield 1 dotyczące karty graficznej są całkiem spore. Zanim zdecydujesz się na modernizację komputera o nową kartę graficzną przeczytaj artykuł poświęcony właśnie kartom do BF1.