Gamescom 2019 – streaming gier nawet na telefonie

Chcemy czy nie (raczej chcemy), branża gier zmienia się bardzo dynamicznie, a ostatnie trendy wyraźnie sugerują, że przyszłością gier komputerowych jest streaming. I nie, nie chodzi o oglądanie jak ktoś gra na Twitchu czy Mixerze, ale o coś znacznie ciekawszego. Streaming gier to usługa polegająca na tym, że gra jest faktycznie uruchamiana na superwydajnym serwerze usługodawcy – my, gracze, odbieramy jedynie „efekt” tj. obraz, dźwięk oraz sterujemy – identycznie jak gdyby gra była uruchomiona na naszym komputerze. Gdzie tu innowacja? Otóż nie musimy mieć mocnego, gamingowego komputera, aby uruchomić najnowsze, najbardziej wymagające tytuły. Wystarczy dobre łącze internetowe. Nowe tytuły i rozwiązania dla streamingu gier pokazano na rozgrywającym się właśnie Gamescomie.

Google Stadia i nowe tytuły

Jedną z takich usług jest właśnie Google Stadia. Ogłoszona wcześniej w tym roku, oczywiście ominie na początku Polskę, co nie powinno dziwić, bo nasz kraj raczej trafia najczęściej do drugiego lub trzeciego „worka” krajów, w których startują usługi internetowych gigantów. W przypadku Google’a może okazać się, że Stadii nad Wisłą wcale nie zobaczymy.

https://youtu.be/IUgvuvyET8M

Warto natomiast odnotować, że abonenci startującej w listopadzie tego roku usługi, w 2020 będą mogli uruchomić za pośrednictwem serwerów Google’a polski tytuł, czyli Cyberpunk 2077. To, wraz z listą innych gier dostępnych na Stadię przedstawiono na toczącym się właśnie Gamescomie.

https://youtu.be/CcsZHPdMr1M

Gry, które trafią na platformę Google Stadia to:

NVIDIA GeForce Now na… Androidzie

Platforma GeForce NOW, a więc streaming gier w wydaniu NVIDII, nabiera rozpędu. Od kilkunastu miesięcy dostępna jest (w wersji beta) na komputerach PC, Mac oraz urządzeniach SHIELD. NVIDIA chwali się przy tym, że  pierwsze serwery oparte na kartach graficznych RTX już działają. Co doceni naprawdę olbrzymia liczba użytkowników – wkrótce zobaczymy klienta usługi na system Android.

Podczas targów Gamescom NVIDIA ogłosiła, że od dzisiaj gracze w Niemczech jako pierwsi skorzystają z wydajności kart graficznych GeForce RTX w chmurze. Wkrótce trafią one do kolejnych centr danych firmy NVIDIA w Europie i Ameryce Północnej, umożliwiając uruchomienie w chmurze gier nowej generacji. Do swobodnej gry na smartfonach na Androidzie niezbędny będzie w praktyce także gamepad na Bluetooth, taki jak np. SHIELD controller, Razer Raiju Mobile, Steelseries Stratus Duo czy Glap Gamepad, ponieważ niektóre gry nie będą działać na telefonie z Androidem bez gamepada.