LG dodało obsługę NVIDIA G-Sync do niektórych telewizorów

Czy zaciera się granica między telewizorem a monitorem dla graczy? W przypadku niektórych konstrukcji LG OLED tak. Aktualizacja zapewniająca kompatybilność z technologią NVIDIA G-SYNC będzie dostępna dla telewizorów LG OLED z oferty na rok 2019: modeli E9 (65- oraz 55-calowych), C9 (77-, 65- i 55-calowych), także B9 (65- i 55-calowych). W pierwszej kolejności otrzymają ją klienci LG z Ameryki Północnej, a następnie, jeszcze przed końcem tego roku, użytkownicy z Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu. Czym jest NVIDIA G-Sync pewnie nie trzeba tłum… a, OK. Rozumiem. Pozwólcie zatem, że wyjaśnię.

Otóż obraz, który widzimy na ekranie naszych wyświetlaczy (wyjątkiem są właściwie tylko ekrany E-Ink z czytników e-booków), składa się z wyświetlanych z dużą szybkością statycznych obrazów nazywanych klatkami. Szybkość, z jaką wyświetlane są kolejne klatki to częstotliwość odświeżania. I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że w grach na ogół mamy bardzo zmieniającą się liczbę klatek generowanych w ciągu sekundy. Kiedy obie te wartości wyraźnie się rozjeżdżają może dojść do zjawiska tzw. tearingu. Objawia się ono takim charakterystycznym przejściem przez ekran załamania. NVIDIA G-Sync, podobnie jak konkurencyjny FreeSync, synchronizuje częstotliwość odświeżania ekranu i liczbę generowanych w grze klatek i pozwala uniknąć tego dość nieprzyjemnego zjawiska.

Prawdę mówiąc nie dziwię się LG, że już teraz podejmuje taki ruch. Nadchodzi era streamingu gier, a większość z nas wybierze raczej telewizory jako te maszyny na których będziemy wyświetlali streamowane gry.

Default image
Scorpio
Założyciel Nerdhub.pl. Nerd. Geek. Wieloletni organizator Pyrkonu oraz Coperniconu, pisywał recenzje różnych elektronicznych zabawek (głównie laptopów). Dziennikarz magazynów CHIP oraz IT Reseller. Od wielu lat mistrz gry w licznych systemach erpegowych (tak, wkrótce stuknie mu 20 lat stażu erpegowego). Miłośnik Warhammera 40 000, historii, podróży, gier komputerowych, dobrych książek i długich dysput o wszystkim.
Leave a Reply