Microsoft ogłasza swoją usługę streamingową xCloud… i Age of Empires IV

Już kilka lat temu spekulowano o możliwym pojawieniu się usług streamingu gier. Od kiedy jednak o sprawie zaczęli mówić wysoko postawieni ludzie z branży gier (np. CEO Ubisoftu) było jasne, że coś jest już w przygotowaniu. Google Stadia i NVIDIA GeForce Now mają konkurenta – Microsoft xCloud. 

Microsoft ogłosił wczoraj, że planuje uruchomienie usługi xCloud w 2020 r. Dodał do tego kilka tytułów, pojawią się na tej platformie. Będą to m.in. „Final Fantasy” od 7 do 15, „Darksiders 3”, „Flight Simulator”, ale też nowe gry, takie jak tworzone przez należące do Microsoftu studio Obsidian “Honey, I Shrunk the Survival Game” czy “Grounded”. Nie zabrakło także następnego, po naprawdę długiej przerwie, Age of Empires. Czwarta część cyklu, niewątpliwie jednego z najlepszych RTSów w historii, zabierze nas ponownie do średniowiecza.

Zapowiedzi dokonano na wydarzeniu xboxowym XO19 w Londynie. Niestety, nie ujawniono ceny usługi. Wiadomo natomiast, że w ramach xCloud, gracze uzyskają dostęp do wszystkich gier dostępnych obecnie w ramach subskrypcji Microsoft Game Pass – to wyraźnie ponad sto tytułów na komputery i konsole, a kolejne są regularnie dodawane. Wkrótce będą obsługiwane nowe kontrolery, w tym Sony DualShock 4, znany z PlayStation 4.

Niestety, wśród krajów, dla których przewidziano usługę nie ma Polski. Poza Stanami Zjednoczonymi usługa zostanie uruchomiona w Kanadzie, Indiach, Japonii i wybranych krajach Europy Zachodniej.