AMD nareszcie ma wydajną grafikę dla laptopów – Radeon RX 5500M.

Po długiej nieobecności do laptopów dla graczy wrócą karty AMD Radeon. Firma postanowiła zbudować nową kartę w oparciu o architekturę RDNA, znaną z Radeonów Navi. Radeon RX 5500 i jego mobilny odpowiednik, Radeon RX 5500M trafią na rynek lada chwila. Dziś oficjalna premiera nowych kart graficznych, a wkrótce zobaczymy pierwszego laptopa dla graczy uzbrojonego w taką kartę graficzną. Będzie to MSI Alpha 15, korzystający także z procesora AMD.

Radeon nowej generacji dla średniego segmentu

Znaczenie tej premiery jest większe niż może się wydawać. Przede wszystkim jest to karta dla popularnego segmentu cenowego, u nas w Polsce reprezentowanego przez modele oferowane za mniej niż 1000 zł (bardziej około 700). To niby nie jest segment szczególnie popularny wśród graczy – statystyki Steam wskazują, że najchętniej wybieramy odrobinę droższe GPU… Tyle tylko, że statystyki te obejmują również bogate kraje Zachodu, a GPU nieco niższej klasy zajmują na liście dostarczonej przez Valve nadal wysokie miejsca. Za wciąż najpopularniejszym GeForce’em GTX 1060 znajdują się GTX 1050Ti oraz GTX 1050. Dlatego możemy dość swobodnie założyć, że gra toczy się o olbrzymie ilości klientów, do których AMD kieruje swoją nową kartę. Z przedstawionych wykresów wynika, że będzie to GPU o około 30% szybszy niż GeForce GTX 1650.

To pozwala mieć nadzieję na swobodną rozgrywkę w rozdzielczości Full HD w zdecydowaną większość tytułów. I to też większości graczy wystarczy. Ważniejsze jest jednak to, co może przynieść mobilna wersja nowej karty graficznej.

Radeon RX 5500M to okazja dla AMD by wrócić do laptopów

Kiedy chcemy kupić laptopa, który jest w stanie także zmierzyć się z nowymi grami, dotychczas mieliśmy wybór między laptopami z procesorami Intel Core i układami graficznymi NVIDIA GeForce lub notebookami (wszystkimi trzema) z procesorami AMD Ryzen i… kartami graficznymi NVIDIA GeForce. Teoretycznie istnieją nieliczne modele z Radeonami generacji Polaris, ale, bądźmy szczerzy, Radeon RX 560M raczej nikogo nie przekona. Co innego nowy Radeon RX 5500M.

Mobilna wersja ma niższe taktowanie i mniej pamięci, ale ogólna budowa GPU jest taka sama.

AMD ma szansę wrócić z nową kartą do laptopów – RX 5500M ma być szybszy niż popularny GTX 1650, a więc pozwoli na granie w większość gier w rozdzielczości Full HD.

Przyznaję, że sam korzystam z laptopa z kombinacją Core + GeForce, ale kto wie czy nie spróbowałbym wariantu Ryzen + Radeon gdybym miał okazję. Ale nie miałem, kupując nowego laptopa w czerwcu.

MSI Alpha 15 – pierwszy od lat laptop MSI z CPU i GPU AMD

Jeszcze nie tak dawno, bo w styczniu tego roku, prezes MSI wypowiadał się krytycznie o wykorzystaniu procesorów AMD w laptopach tajwńskiej firmy. crossdresser randki aplikacja i, przyznaję, byłem przekonany, że taki stan rzeczy tj. brak układów AMD w laptopach MSI pozostanie z nami na dłużej. A tu nagle MSI Alpha 15.

Smukły laptop z możliwościami gamingowymi? To możliwe, skoro model ten korzysta z karty graficznej, która ma cechować się niskim poborem prądu i niewysoką emisją ciepła (7 nm robi swoje).

Wewnątrz znajdziemy także procesor AMD Ryzen 7 3750H, a 15,6-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD ma częstotliwość odświeżania 144 Hz z obsługą FreeSync. Wygląda na to, że czeka nas, w końcu, interesująca propozycja z układami AMD i to od producenta, którego bym o to nie podejrzewał.